Този раздел няма да го има в хартиения вариант?

 
ВАЖНИТЕ ПРОБЛЕМИ НА СТАРОСТТА И КАК МОГАТ ДА СЕ РАЗРЕШАТ?

 

Идеята, че липсва живот след смъртта, поражда огромно притеснение у възрастния. За религиозните хора това не е проблем. Всички религии изповядват една обективно недоказуема, но пък субективно примамлива доктрина, че човешката личност оцелява след физическата смърт. Някой ще каже, че да се повярва в такива религиозни догми не е лесно, защото даже отделните религии не могат да уеднаквят мненията си, а всяка държи на нейната версия. Съвременните учени са настроени атеистично и считат религиозните вярвания за спекулативни и антинаучни. Но има редица изследвания, които потвърждават, че упованието в Бога допринася за намаляване на страха от смъртта.

Тези надежди на хората, за живот след смъртта, се основават не само на голословните твърдения на свещениците, но и на много феномени, като викането на духове на починали и разговарянето с тях, на извънтелесните преживявания, когато изпадналият в клинична смърт преминава през светъл тунел, където вижда свои починали близки и пак се връща в тялото си. Известни са случаи, когато върнат в предишен живот съобщава факти, които се потвърждават. Тези данни не доказват за живот след смъртта, а само това, че информацията за минало, настояще и бъдеще е достъпна за някои и на базата на нея, медиум осъществява разговор с починал роднина и други подобни феномени.

Вярата в Господ е масово разпространена и лесно обяснима с механизмите за защита. Човек винаги нагласява така заобикалящата го действителност, както за него е най-изгодно. Виж за механизмите на защита в Приложение 2.

Съветът, който мога да дам на тези, които вярват, че душата им ще се възнесе в небето, или ще се прероди, е, никога да не изоставят тези свои убеждения. Останалите ще трябва да се разтърсят и да намерят подходящата информация, която да ги успокои и убеди, че има живот след смъртта. Ако не успеят, ще потвърдят максимата, че не всеки проблем има решение и този за страха от смъртта е един от тях.

Второто голямо притеснение е, че възрастният ще се разболее от тежка нелечима болест, ще се залежи и ще е в тежест на близките си. Нерядко здравното състояние рязко се влошава, болният изпада в безпомощно състояние, няма възможност да се грижи за себе си и страхът от това е стаен дълбоко в човека. Не на всички се случва да легнат вечерта и повече да не се събудят. Съветите, които се дават в настоящата книга за здравословно хранене и активен спорт, помагат животът максимално да се удължи, а чрез прилагането на някои йогийски практики, самата смърт, да се възприеме като пътешествие в отвъдното.

Недостигът на финансови средства е основният проблем за повечето възрастни. Живял съм в много бедни времена и мога да дам уникални съвети за пестенето на всяка стотинка. За съжаление още не мога да се освободя от навиците си да икономисвам от всичко. С доходите, които имам в момента, осъзнавам, че моята свидливост е безсмислена, но ми е трудно да се откажа от нея. Ставам смешен в очите на младите. Който иска да ми пише и ще му разкажа най-подробно, но в книгата ще спестя тази информация. Ще дам само някои общи напътствия, които точно бедните не ги спазват, харчат неразумно и затова живеят в оскъдица. Да не се оплакват от ниските си доходи, а да осмислят съветите, които давам и ги изпълняват.

Как да се спести от разходите за храна? Ако се спазват указанията в раздела за храненето и се ползват здравословни продукти, в повечето случаи те са евтини. Скъпите извънсезонни плодове и зеленчуци може да се заместват със сушени, приготвени от есента. Качествата на сушения домат не са по-лоши от тези на пресния. Гладуването и постите също намаляват разходите, подобряват здравето и изразходваните средства за лекарства спадат. Пазаруването в малки количества способства да не се извърля храна.

Има ли смисъл да пиша за триковете, с които ни подмамват в големите супермаркети? Психолозите са ги описали толкова добре, но даже и тези, които много добре ги знаят, се подлъгват. Най-добре е да се пазарува по предварителен списък и след това бързо да се излиза от такива магазини.

Готвенето у дома трябва да е развлечение и удоволствие, а храненето в ресторант или с ястия, приготвени на щандовете за готова храна, да е само по изключение. Там храната е допълнително овкусена, за да се привлекат клиенти. Излишно е оскъпена от разходите за наем на помещение, за електроенергия, за заплати на обслужващия персонал, за печалба на собственика и за данъците към държавата. Ако толкова не можете без посещение на любимото си заведение, то влезте в интернет страницата му, вижте какво са сготвили за деня и си го пригответе същото, с много подправки, но без сол. Няма да е толкова вкусно, но ще ядете по-малко, което е по-здравословно и много по-евтино.

Не трябва да се пренебрегват и безплатните храни, като диви плодове, различни зелении, билки или неща, които сами сме си отгледали на балкона. Много по-добре е да се пие отвара от трънки, сливи, ябълки или воден извлек от шипки, подсладени със стевия, отколкото закупените от магазина газирани напитки.

Употребата на наркотични вещества е сериозен финансов, но и здравен риск. Организмът привиква към упойващите вещества, дозата непрекъснато се увеличава, съответно и разходите за набавянето растат. Затова опасните и навсякъде забранени наркотици да не се употребяват, а все още разрешените, като тютюнопушенето и употребата на алкохол, рязко да се ограничават. Считаните за безопасни стимуланти, като кафето, чаят, какаото и захарта в шоколада, да не се използват ежедневно, както е общоприето. Марихуаната да се прилага само за лечебни цели.

Лекарствата, витамините, минералите, хранителните добавки, пробиотиците са огромен разход за пенсионера, а ограничаването на тяхната употреба е трудно, защото рекламата им е много агресивна. Да не се посещават без нужда лекари, а от лекарствата да се купуват само животоспасяващите. Да не се ползват козметични и тоалетни средства, а само природни и безплатни такива. Може да се прави ежедневен масаж на лицето с обелки от банан, киви, краставица, домат и от каквото ви попадне. Не знам какви точно вещества се съдържат, но от самия масаж ползата е видна.

Много може да се спести от купуването на излишни дрехи. Да се предпочита скъпото и качествено облекло, което се използва дълго време, облича се с удоволствие и дава самочувствие. Ползата е много по-голяма отколкото снабдяването с поизносени дрехи от магазините за втора употреба. Лично изплетената дреха е уникална и евтина, а плетенето е полезно занимание.

Замислете се дали за вас дрехата е вещ, която предпазва от вредните външни фактори или е начин за показване пред околните. Обикновено е второто. Костюмът, създаващ илюзия за широки рамене, е облекло за мъже с комплекси, на които е трудно да се изявят пред останалите с нещо полезно. А ежедневната смяна на облеклото при жените може би иска да покаже на самите тях,  колко са заможни и преуспели или нещо друго, което аз още не съм разбрал. Поддръжката на облеклото също е важна. Дрехите се перат, за да задържат по-добре топлината и да се отстранят неприятните им миризми, но се скъсват бързо от ползването на пералня.

Разходите за транспорт рязко се намаляват, ако не се ползва личен автомобил. Удобството е неоспоримо, но цената за закупуване и средствата за поддръжка са непосилни за пенсионера. След 65-годишна възраст рефлексите са забавени и съществува реална опасност от катастрофи. Държавната политика е да се стимулира използването на обществен транспорт, затова билетите за влак и автобус се дотират и са евтини. Използването на лични автомобили, които са големи замърсители на околната среда, се ограничава, като върху горивото се плаща висок акциз. Най-добрият, най-евтин и здравословен начин за придвижване е ходенето пеша или с велосипед.

За голяма част от по-заможните пенсионери сериозен разход са пътуванията в чужбина. Няколко посещения в различни държави, по-добре развити и по-изостанали, разширява кръгозора. Но ако това е трайна тенденция, ходи се всяка година на такива пътешествия, разходът е излишен. Парите, похарчени в чужбина, помагат чуждите икономики. Средствата за нашите пенсии са от бюджета, захранващ се и от приходите от туризъм в България, където красивите и интересни места не са по-малко. Е, ако причината за пътуванията до далечни дестинации е начин за изява пред другите, а понякога и пред себе си, тогава тези странствания ще продължат, въпреки тяхната безсмисленост.

Разходите за жилището и неговото отопление и поддръжка се увеличават, ако то е голямо и се ремонтира и обзавежда често. Всеки иска около него всичко да е ново и красиво, но това са излишни разходи, конфликти и неудобства.

По-ниските температури в обитаваните помещения са по-здравословни, особено през нощта. Така хората, които живеят в тях, са по-закалени, боледуват рядко и изразходват по-малко средства за лекарства.

Оптимално е за всеки член от семейството да има една стая и възможност да ползва кухня. Ако има тераса или място, на което да се спи на открито, още по-добре. Който не може да се побере в тези граници е добре да се замисли, дали всичко, което пази, му е необходимо. Спомените трябва да са само на електронен носител и в компютъра – не събират прах и не заемат място. Добро решение е да се ползват само електронни книги – лесно се пренасят и подаряват. Ето тук може да видите богатата ми електронна библиотека: https://prodanov.org/chetiva/biblioteka.pdf

Желанието за ваканционен имот с дворче, където ще се произвежда екологична продукция, е загуба на средства и време. Особено безмислено в дългогодишен план е натрупването на недвижима собственост и поддръжката ѝ в населени места, които са лишени от поминък и младите хора постоянно ги напускат. Трябва да се правят инвестиции (да се влагат пари) в нещата, които носят доходи, а не в такива, които изискват само разходи.

По какво може да се познае кой разход е инвестиция и кой – поредната измама за наивници. Ако се обещава голяма доходност, доста над пазарната; ако се очаква възвръщаемостта да е за много кратко време; ако се представят хора, които вече са спечелили; ако се говори, че няма никакъв риск; ако инвестицията е в нова технология, която според предлагащия скоро ще превземе света; ако трябва да се плати веднага, защото утре вече ще е късно; ако се споменава, че се разполага с тайна информация, известна само на ограничен кръг от посветени; ако схемата е обяснена със сложни и неразбираеми термини, то бягайте от такива начинания.

Взаимодействието с финансовите институции е рисково. На тях целта е печалбата и за да я постигнат, манипулират обикновения потребител. Принцип трябва да ви е: "От по-беден не вземам, на по-богат не давам." Банките, мобилните оператори, търговците са богатите и трябва да сме много внимателни  при взаимоотношенията си с тях, да не им позволяваме да ни ограбват.

При покупка на кредит се плаща двойна цена, един път за стоката и още един път на банката за заема. Кредитните и дебитните карти са удобни, но те дават лесен достъп до повече средства и позволяват да се купуват много повече стоки – осъществяват се така наречените импулсивни покупки. Доказано е, че хората харчат много повече чрез кредитни и дебитни карти в сравнение с парите в брой. Въпреки че банката печели от парите в нашата карта, то тя ни иска и такса за нея. Пазаруването в интернет също носи риск от купуване на излишна вещ, защото става лесно и на момента. После се оказва, че закупената стока е със съвсем ограничено приложение. Отложените покупки, изчакването за няколко дни, до седмица, са много добро средство за предпазване от импулсивни сделки.

Съвети за намаляване на разходите могат да се дадат и в много други сфери от нашия живот.  Например, да не се говори излишно по телефона, който да се подменя на възможно по-дълги интервали; времето в социалните мрежи рязко да се ограничи; да не се плаща за кабелна телевизия, а да се гледат няколкото ефирни безплатни телевизионни програми; да не се гледа домашен любимец, ако имаме желание да се грижим за някого, е по-добре да помогнем на младо семейство при отглеждането на децата му; цветята в двора или на терасата да са лечебни или подправки (здравец, индрише, турта, джоджен, алое и подобни).

Интересно е да се коментира и ситуацията, когато човек е бил достатъчно предвидлив и е успял да съхрани спечеленото от него в обработваема земя, атрактивни имоти, ценни метали или произведения на изкуството. Осигурил си е старините, но след това, от свидливост,  никога не използва спестеното за собствени нужди, а от това се възползват наследниците след смъртта му. Тук може да се припомни сентенцията на Бенжамин Франклин – Богатството не е на този, който го има, а на този, който му се наслаждава.

В заключение трябва да се каже, че здравето и щастието не зависят от парите, но е по-добре да са в достатъчно количество. В духа на тази книга може да се добави, че инвестицията в здраве е най-добра. Който успее да се научи да се храни разнообразно, но оскъдно и да спортува много, да харчи само за най-важното – това са предпоставки за дълъг и щастлив живот и за достойни старини.

Времето никога не стига, даже и на младите. Улисани в списъци със задачи, те все бягат нанякъде. Но ние възрастните трябва да намерим време и да се грижим за себе си – без уговорки и извинения. Не е егоизъм, жизнено важна нужда е. Безценното време се губи за гледане на телевизия; за водене на безсмислени телефонни разговори; за разглеждане на интернет страници, наученото от които бързо се забравя; за спорове в социалните мрежи и форуми; за обработване и качване на снимки в интернет; да се следи написаното от приятели.

Пристрастяването към социалните мрежи е сериозен социален проблем. Не само че си губим времето, но и много ефективно ни манипулират. Заложен е такъв алгоритъм, който да ни показва само неща, които най-вероятно да ни харесат. Прекарваме много време пред екрана и виждаме подходящите за нас търговски реклами. Може да се манипулират и политическите ни възгледи, като слушаме само за неща, в които сме убедени. Другото мнение остава скрито за нас. За да противодействаме, трябва да търсим различните източници, а не това, което ни се предлага.

За да ни стигне времето, то трябва първо да се заемаме с важните за здравето ни задачи, те да са ни приоритет. Ако продължително време не може да се свърши някоя работа или да се започнат някакви здравословни мероприятия, то е добре да се приложи методът на самонаказанието. Това ще рече, че докато не се приключи с важното, любимите занимания се отменят до изпълнението на решеното.

Времето не стига, защото непрекъснато се увеличават ангажиментите, като се започват нови дейности – купува се следващо жилище, открива се нова фирма, започва строителството на вила, подготвя се поредното екзотично пътешествие и др. Трябва постепенно да се намалява трудовата ангажираност, съответно и възнаграждението също ще започне да намалява. Така че свободното време идва само тогава, когато се научим да преживяваме с по-малко средства. Колкото са по-малко нещата около нас, толкова по-лесно се поддържат, по-малко се харчи, по-малко се работи и свободното време е достатъчно.

Някои считат, че като им отраснат децата, като се стабилизират финансово, като се пенсионират, тогава ще имат повече свободно време, но това в живота не се потвърждава. Проблемът със свободното време трябва да започне да се решава веднага, като постепенно се намаляват ангажиментите, особено тези, свързани с печеленето на пари, които после не се използват рационално. Времето е най-скъпото в нашия живот, не случайно китайците казват, че изгубеното злато може да се намери, но загубеното време – никога!

Физиолозите и психолозите съветват да се редува умствен с физически труд, докато се почива от една работа, да се свърши друга. Ефективността на всички дейности се повишава, ако се извършват в едно и също време от денонощието, тоест да се спазва дневен режим, който е добре да бъде написан и да е поставен на видно място.

Проблеми при съвместното съжителство и междуличностните конфликти. Партньорът трябва да се приема такъв, какъвто е, а не да се правят опити за превъзпитанието му. Той и в младостта не е бил идеален, но тогава коктейл от хормони е държал двойката заедно. Сега единствената причина за съвместното съжителство е взаимната изгода. Непрекъснатото мърморене и натякване, съществуващо в много семейства, само излишно влошава взаимоотношенията. Никой няма полза от него и не води към положителни промени. Ако трябва другият да направи компромис заради нас, то трябва да се погледне от неговата страна. Не трябва да се настоява за нещо, за което, ако ние сме на негово място, няма да отстъпим. Специалистите по семейни проблеми съветват партньорите да общуват помежду си и да споделят какво ги дразни у другия, но от това той рядко се променя. Всеки иска да се чувства значим и важен, затова е нужно непрекъснато да му се казва, че той е най-умният, най-красивият, най-добрият. Възхищението към партньора трябва да е ежедневно, даже и много да не се вярва в положителните му качества, похвалата със сигурност няма да навреди.

Подобни проблеми съществуват в местоработата, в групата за спорт и туризъм и навсякъде се подчиняват на едни и същи правила. Всеки иска да е център на внимание и да е най-важният. Неговите проблеми да са най-големи, информацията за неговите близки да е най-интересна, възгледите му за живота да са най-правилни, а и религията му да е единствено вярната. За да сме заобиколени с приятели, то трябва да сме конформисти (съглашатели, приспособенци). Нека да оставим околните да говорят за себе си, а ако ние трябва да кажем нещо, то да е само това, което те искат да чуят за себе си. Гласът на истината е неприятен за слуха, казва Лао Дзъ.

При взаимоотношенията с децата не трябва да се забравя, че всяко следващо поколение е по-съвършено от предишното, колкото и на възрастните това да им изглежда невероятно. Трябва да се преодолее изкушението постоянно да се наднича през рамото на порасналото вече дете и то да се напътства при всеки неуспех. Грешките, които то прави, са безценни уроци, които ще се окажат много важни за бъдещия му живот. Не случайно се казва, че най-сигурният начин да направите труден живота на вашите деца, е като се опитвате да го правите лесен.

Много тежко става за родителите, когато децата напуснат семейството, а понякога и родното място. Но още по-лошо се получава, ако двете поколения живеят заедно в един дом. Съвместното съжителство е много по-силен стрес от раздялата. Не е добра идея две жени да ползват една кухня, особено ако това са снаха и свекърва.

В критичен момент, при тежка житейска ситуация, всеки иска да сподели с друг, да се оплаче. Изслушвайте внимателно приятелите си, съчувствайте им, ако можете с нещо им помогнете, но вие никога не им се оплаквайте. За тази цел са платените психотерапевти, а изповедта и покаянието пред свещеник е още по-полезна за тези, които са вярващи.

Безсънието не трябва да тревожи възрастните. Един от най-разпространените проблеми, свързани с недостатъчния сън, е притеснението, че не са спали достатъчно. Тревогата е напълно излишна, защото те вероятно не се нуждаят от повече време за спане, защото спят точно толкова, колкото им е нужно. Най-често възрастните дремят по няколко пъти през деня, без да го осъзнават, и това, заедно със съня, който са имали през нощта, е достатъчен за доброто им състояние. Някои се чувстват отлично с 5-6 часа, докато други се нуждаят от 8 или повече. Важно е да се вслушваме в тялото си и да определяме колко сън ни е необходим, за да се чувстваме отпочинали и енергични през деня.

Знанията на съвременната наука за съня са много повърхностни. Не се знае защо спим, защо има бавен и бърз сън (наречен и парадоксален, тогава когато се сънува). Не се знае и защо сънуваме. Така че на заключения, че сънят преди полунощ е два пъти по-полезен, които не са подкрепени с никакви научни изследвания, не трябва да им се вярва. Може би това правило е измислено, за да се подскаже, че трябва да се ляга по-рано и да се спи в тъмната част на денонощието. Тогава се отделя хормонът мелатонин, който предизвиква съня. Неговото отделяне се влошава от синкавата светлина на екраните, затова препоръката да се ограничи ползването им три часа преди сън е уместна.

Защо хладната синя светлина е толкова важна по отношение на регулирането на освобождаването на мелатонина? Отговорът се крие в древното минало на предците ни. Човешките същества, а и всички форми на сухоземни организми, са произлезли от морските създания. Океанът функционира като светлинен филтър, блокиращ по-голямата част от жълтата и червената светлина, на които дължината на вълната е по-голяма. Остава синята светлина с по-къси вълни. Нашата специална чувствителност към нея е рудиментарен пренос от морските ни предшественици. За съжаление, този еволюционен обрат сега се е върнал, за да ни преследва в новата ера на синкавата светлина, разстройвайки мелатониновия ни ритъм и този на сън и будуване. Новите електронни устройства вече имат възможност да се настроят вечер да светят с топла жълтеникава светлина.

Сънят е нещо много важно, което прави всяко живо същество на планетата. За толкова милиони години еволюция, ако нямахме нужда от сън, досега природата щеше да се е погрижила да минем и без него. През това време не се храним, не се размножаваме и на всичкото отгоре сме беззащитни в продължение на часове. Но милиони години еволюция не са променили нещата, а това означава, че сънят е жизнено важен за нас.

Ползите от него са известни. Подобрява паметта, засилва имунитета, предотвратява раковите заболявания, болестта на Алцхаймер, диабета, понижава апетита, забавя стареенето, повишава ефективността на извършваната работа, подобрява тонуса на кръвоносните съдове и предотвратява хипертонията, инфаркта и инсулта, ускорява възстановяването на двигателните навици след инсулт. Недоспалият човек създава риск за катастрофи при шофиране.

Да припомним някои всеизвестни съвети за добър сън: да се ляга и става винаги в едно и също време, да се ограничат кофеиновите напитки през втората част на деня, да се увеличи времето за аеробни спортове, да се избягват лекарствата, които отлагат или нарушават съня, и никога да не се използват приспивателни. Свикнете ли веднъж с тях, после трудно се спира употребата им. Ако не можете за заспите през нощта, то станете и свършете нещо полезно, прочетете интересна книга, изиграйте йога комплекса си. По-добре е, ако направете упражнения за очите, ушите или за тазовата мускулатура, защото не се пуска осветление и не се разсънваме. Не си губете времето с лежане в леглото.

„Хормоните на щастието“ допринасят за доброто настроение и помагат да се преодолеят критичните и стресови ситуации в нашия живот. Отделят се от различни участъци на мозъка и ендокринните жлези, а серотонинът в голяма степен и от специализирани клетки в червата. Как може да се повиши притокът на тези вещества по естествен начин? Освобождаването им е свързано с начина на живот – спорт, хранене, секс, смях, слънчево греене – ето какво задейства всеки от тях.

Допаминът действа като система за възнаграждаване на организма. Задоволяването на желанието за храна, особено за шоколад, постигането на цел, изпълняването на задача, дейности в грижа за себе си, като бягане и взимане на горещ душ предизвикват освобождаването му, което предизвиква чувството на щастие и желание да се върнем към храната или дейността. Някои лекарства и алкохол могат да освободят поток от допамин и да създадат усещане за еуфория, но многократната употреба на такива вещества може да доведе до привикване и ниски нива на освобождаване, затова е по-добре да се задейства отделянето му по естествен път. Така нивото му се повишава бавно в хода на дейността и остава повишено след това.

Серотонинът е естествен стимулатор на настроението и паметта, а ниските му нива се свързват с депресия, затова някои антидепресанти успяват да повишат нивото му. Излагането на слънчево греене и медитацията повишават нивата му. Отделянето му се засилва, когато се чувстваме значими или важни. Участието във високорискови и стимулиращи отделянето на адреналин дейности също допринася за повишаване на нивото му. Даже само размишляването върху минали значими постижения и победи позволява на мозъка да ги преживее отново и понеже той не различава реалността от въображението, отново произвежда серотонин. За неговото образуване е необходима незаменимата аминокиселина триптофан, която се намира в овесените ядки, бананите, шоколада и много други любими за нас храни.

Ендорфините се освобождават в отговор на болка и стрес и помагат при облекчаване на тревожността и депресията. Еуфоричното усещане на цялото тяло по време на или след енергично спортно натоварване е в резултат на отделяне на ендорфини. Подобно на морфина те действат като аналгетик (обезболяващо средство) и намаляват  възприемането ни за болка. Освен с редовен спорт, музика или танци, смехът е един от най-лесните начини за повече естествено отделени ендорфини.

Окситоцинът е наречен хормон на любовта, но е много повече от това. Основната му функция е да подпомага раждането, следродилния период и лактацията, но подобрява и социалните взаимодействия, мотивира човек да намери и развие по-трайни връзки, както при хората, така и при животните. Когато едно животно се отдели от останалите, то става много уязвимо за хищниците и затова изолацията предизвиква негативни емоции. Окситоцинът създава добро чувство, когато бозайникът се върне в безопасната социална подкрепа. Физическото докосване, държането за ръце, прегръдката, секса, общуването в разговор, оказването на помощ на другите, грижата за домашен любимец повишават нивото на окситоцина, Не случайно при йогите е задължително всеки ден да има дейности, отдадени на другите.

В заключение може да се каже, че не винаги можем да избегнем неприятностите, които ни се случват, но може да контролираме начина, по който реагираме на тях, и как им противодействаме. Забелязано е, че религиозните хора, тези, които вярват в предопределеността, по-лесно се справят с трудните житейски ситуации. Те приемат съдбата си такава, каквато е, и не се оплакват. Знаят, че човек не може да има всичко, че на едни се дава едно, но се взема друго, но те вярват, че справедливост има. На искрено вярващите помагат много молитвите, но съвременният човек е по-склонен да се занимава с медитация. За нея е написано в раздела за спорт и йога.

 Към съдържанието